Rynek farmaceutyczny 2022 to ogromna niepewność jednakowo dla przedsiębiorstw oraz klientów, którzy korzystają z leków oraz produktów leczniczych.

Co charakteryzuje rynek farmaceutyczny?

Rynek ten tworzą firmy oraz podmioty, które zajmują się produkowaniem oraz wytwarzaniem leków, oraz substancji leczniczych, a także substancji czynnych, które są głównymi składnikami leków. W Europie działa wiele koncernów, które dominują na rynku farmaceutycznym. Jako iż od ponad dwóch lat panuje pandemia, zyski płynące z handlu lekami oraz wytwarzaniem ich, stale rosną. Ludzie coraz częściej sięgają po środki lecznicze nawet w przypadku pojawienia się objawów, które wcześniej nie wywoływały paniki oraz reakcji ze strony pacjentów. Warto nadmienić, że również polski rynek leków to branża, która regularnie i cały czas się rozwija. Prowadzi to nie tylko do bogacenia się przedsiębiorstw oraz ich właścicieli, ale też do wzrostu zatrudnienia. W roku 2021 przemysł farmaceutyczny był odpowiedzialny za zatrudnienie ponad stu tysięcy pracowników. Warto nadmienić, że w większości państw na świecie rynek farmaceutyczny jest kontrolowany przez państwo, a dopuszczanie leków oraz preparatów leczniczych jest ściśle opisane w ustawach lub innych aktach prawnych.

Rynek farmaceutyczny 2022 to ogromna niepewność jednakowo dla przedsiębiorstw oraz klientów, którzy korzystają z leków oraz produktów leczniczych

Warto nadmienić, że obecnie za produkcję leków odpowiedzialne są firmy, które ulokowane są w krajach takich jak Indie czy Chiny. Koncerny światowe, które przeniosły swoją działalność w tę część świata, kierowały się optymalizacją zysków. Jak wiadomo pracownicy oraz prowadzenie biznesu jest o wiele tańsze w tych krajach. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, ponieważ Europa jest uzależniona od dostaw z dalekiej Azji, więc może to wywołać sytuację, która miała miejsce parę lat temu w której to podstawowe leki oraz wyroby medyczne nie mogły być dostarczone do Europy z powodu protestów w Chinach. Rynek farmaceutyczny w roku bieżącym dużą część zysków będzie czerpać z produkcji leków potrzebnych w leczeniu COVID-19 oraz oczywiście szczepionek, które mają zapobiegać ciężkiemu przebiegowi tejże choroby. Większość szczepionek produkowana jest przez koncerny farmaceutyczne o kapitale amerykańskim. Warto nadmienić, że w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie lekami doraźnymi przeciwgorączkowymi oraz specjalistycznymi wypisywanymi przez lekarzy. Według ekspertów przyczyniła się do tego pandemia, podczas której dostęp do lekarza jest uproszczony, ponieważ można korzystać z teleporad, w czasie których lekarz zdalnie określi stan pacjenta i najczęściej decydował o przepisaniu specjalistycznych preparatów leczniczych.