Rynek farmaceutyczny w czasach pandemii

Trwająca od dwóch lat pandemia koronawirusa w bardzo dużym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie rynku farmaceutycznego. Niestety boleśnie uświadamiają to sobie pacjenci, którzy bardzo często nie mogą dostać leku potrzebnego im na stałe. Co zrobić w takiej sytuacji? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.

Rynek farmaceutyczny w czasach koronawirusa

Trwająca od dwóch lat pandemia koronawirusa w bardzo dużym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie rynku farmaceutycznego

Na rynku farmaceutycznym pojawiają się różne trudności w dostawach leków. Bardzo często są kłopoty z zakupem leków, które jeszcze jakiś czas temu były dostępne w praktycznie każdej aptece, a także bez problemów można było je zamówić w hurtowniach farmaceutycznych. Z czego wynika ta sytuacja? Między innymi z problemów w łańcuchu dostaw. Podczas pandemii okazało się, jak bardzo wiele składników aktywnych do leków produkowanych jest na przykład w Azji, głównie w Chinach. To właśnie tam znajdują się nowoczesne laboratoria farmaceutyczne, w których produkowane są składniki leków. Sprzedawane są one w Europie i na całym świecie. Jeżeli na rynkach azjatyckich pojawiają się braki w surowcach, leki nie mogą być produkowane. Wpływa to negatywnie na dostęp do farmaceutyków tak naprawdę wszędzie.

Leki trudno dostępne w czasach pandemii koronawirusa

Niektóre leki są teraz naprawdę trudno dostępne, co związane jest właśnie z brakiem składników aktywnych do ich produkcji, a także ze zwiększonym zainteresowaniem ze strony klientów. Niektóre leki kupowane były przez ludzi na zapas po to, aby mieć farmaceutyki na tak zwaną czarną godzinę. W ten sposób między innymi z aptek znikały środki, które można było stosować na gorączkę. Wszystkie leki pomagające zwalczyć oznaki przeziębienia i grypy, a zatem również objawy występujące podczas zarażenia koronawirusem, cieszyły się naprawdę ogromnym zainteresowaniem. Teraz nie ma już problemów z dostępem do nich, ale jeszcze jakiś czas temu bywało różnie. Sytuacja jest trudna szczególnie w mniejszych miastach, w których jest też mniej aptek.

Rynek farmaceutyczny na świecie w roku 2022

Niektóre leki są teraz naprawdę trudno dostępne, co związane jest właśnie z brakiem składników aktywnych do ich produkcji, a także ze zwiększonym zainteresowaniem ze strony klientów

Obecnie rynek farmaceutyczny (więcej: https://przetargimedyczne.com/leki-i-produkty-farmaceutyczne/) stabilizuje się, coraz więcej leków jest po prostu dostępnych w hurtowniach, dlatego nie trzeba kupować ich na zapas. Mimo wszystko niektórzy pacjenci cierpiący na pewne przewlekłe schorzenia wciąż mogą mieć trudności z zakupem swoich wymaganych środków. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej po prostu dzwonić do apteki i dowiadywać się, czy posiadają leki lub mają możliwość ich zamówienia. To spore ułatwienie dla codziennej logistyki pacjentów.